piątek, 13 kwietnia 2012

Filet z kurczaka w panierce ze słonecznika

Od czasu do czasu nachodzi mnie chęć, żeby zjeść coś z tradycyjnej kuchni polskiej. Niestety, są to potrawy bardzo tłuste, dlatego pozwalam sobie na nie 2-3 razy w miesiącu. Uważam, że nie powinniśmy sobie odmawiać przyjemności kulinarnych, jeśli nie przesadzamy z ilością i częstotliwością. Gorzej mają ludzie, którzy są chorzy albo maja uczulenie na niektóre produkty i z tych względów nie mogą jeść wszystkiego. Patrząc na to jednak z drugiej strony, takie osoby mają (z pewnego rodzaju przymusu) okazję próbować zmieniać przepisy i tworzyć zupełnie nowe :] ja jestem uczulona na cebulę, stąd w moich przepisach cebula, por, szczypiorek i inne występują tylko sporadycznie, kiedy prezentuje danie ugotowane dla kogoś :]
Eksperymentujcie więc :) Niżej przedstawiam przepis na tradycyjny filet z kurczaka w panierce, ale troszkę zmieniłam koncepcję panierki :]

Składniki:
2 pojedyncze piersi z kurczaka
2 małe jajka
1 szklanka pestek słonecznika
mąka
bułka tarta
sól, pieprz, papryka ostra
olej

Filety myjemy, osuszamy, a następnie kroimy wzdłuż, żeby uzyskać 4 kotlety. Lekko zbijamy każdy filet, następnie przyprawiamy solą, pieprzem i papryką. 
Na jednym talerzu wysypujemy mąkę, w drogim rozbijamy jajka, a na trzeci wysypujemy bułkę tarta i słonecznik (w proporcji 1 bułka tarta : 3 słonecznik).
Każdy filet maczamy najpierw w mące, później w jajku a na końcu w słoneczniku.Należy panierkę mocno docisnąć do mięsa.
Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy filety przez około 3 minuty z każdej strony (aż panierka się przyrumieni). Jeśli nie uda nam się usmażyć wszystkich porcji za jednym razem, powinniśmy wymienić olej i dopiero wtedy smażyć kolejną porcję (w innym wypadku resztki panierki które zostały w oleju zaczną się przypalać i będzie śmierdzieć spalenizną w domu :) .
Filety podałam z kluskami śląskimi, sosem pieczeniowym i ogórkami konserwowymi.
Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj