środa, 18 lipca 2012

Kotlety schabowe w otrębach żytnich

Schab w panierce to potrawa, która w wielu domach gości w każdą niedziele. Nie mam nic przeciwko temu, sama uwielbiam takie kotlety. Kiedy nadchodzi ostatni dzień tygodnia i już od 9 rano słyszę jak sąsiedzi tłuczkami ubijają mięso (uroki mieszkania w bloku), a następie do godziny 14 cały czas ktoś je smaży. Wychodząc na klatkę schodową ma się ochotę wkręcić komuś na obiad :]
Chciałabym zaproponować troszkę inną wersję takiego kotleta - odchudzić panierkę. Zrezygnować z mąki i bułki tartej, a zastąpić ją otrębami (pszennymi, żytnimi), ziarnami (sezamu, słonecznika, migdałami, siemieniem lnianym) lub zarodkami pszennymi.

Składniki:
500 g schabu
1 jajo
otręby żytnie
3 ząbki czosnku
sól, pieprz
ostra papryka
oliwa

Schab myjemy, osuszamy i kroimy na 4 kawałki. Kładziemy na desce, przykrywamy kawałkiem folii spożywczej i tłuczkiem rozbijamy. Powtarzamy tą czynność z każdym kawałkiem. Następnie wszystkie kotlety smarujemy przyprawami i nacieramy czosnkiem przeciśniętym przez praskę.
Na jednym talerzu rozmącamy jajko, na drugim wysypujemy otręby. Każdy kotlet najpierw namaczamy w jajku, a następnie obtaczamy w otrębach. Przyciskamy mocno panierkę do mięsa.
Smażymy kotlety na oliwie z każdej strony przez 2-3 minuty.
Ja podałam kotlety z młodymi ziemniaczkami i mizerią :]
Smacznego!

2 komentarze:

Drukuj