Strony

wtorek, 29 września 2015

Pierogi z suszonymi śliwkami

Moje pierwsze pierogi! Zawsze w kwestii pierogów wygrywało lenistwo :) Gdy nachodziła na nie chęć kupowałam gotowe lub namawiałam kogoś z rodziny by mi zrobił. Ale w końcu przyszła pora spróbować zrobić je samemu - na zajęciach w szkole musieliśmy zrobić pierogi i tak oto powstało to danie :D

Składniki na ciasto:
 1 jajko
3 szklanki mąki
1 szklanka gorącej wody
szczypta soli

Składniki na farsz:
400 g suszonych śliwek bez pestek
1 laska wanilii
1 kawałek kory cynamonu
2 gwiazdki anyżu
80 g cukru


Sos:
100 ml śmietany 18%
płyn z gotowanych śliwek 

Śliwki wrzucamy do rondelka, dodajemy przyprawy i cukier. Zalewamy wodą tak, by przykryła śliwki. Gotujemy na średnim ogniu przez około 30 minut. Po tym czasie, odcedzamy na sitku (pamiętajmy o zostawieniu płynu do sosu!), wyjmujemy przyprawy.
Na środku blatu usypujemy kopczyk z mąki, wbijamy do środka jajko, następnie wlewamy powoli wodę, zagniatamy miękkie ciasto. Następnie ciasto rozwałkowujemy, minimalnie podsypując mąką na grubość około 2 mm. Wycinamy z ciasta krążki, na nich układamy 1-2 śliwki i sklejamy.
Wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy, aż ciasto będzie miękkie.
Śmietanę mieszamy z płynem po gotujących się śliwkach i tak powstałym sosem polewamy ugotowane pierogi. Można całość posypać pokruszonymi orzechami włoskimi.
Smacznego!  

czwartek, 11 czerwca 2015

Śniadanie - omlet ze szparagami i pomidorkami koktajlowymi

Prawie 2 miesiące bez wpisu! Nawet nie czuje jak ten czas szybko mija. Jestem strasznie zabiegana od początku roku, sama nie wiem już jak się nazywam. Praca, szkoła, język obcy, ogarnięcie domu i na gotowanie oraz blogowanie nie ma czasu. Mam nadzieje, że skoro wakacje tuż tuż to czasu będzie więcej :)
Sezon szparagowy w pełni, więc wrzucam szybki przepis na śniadanie!

Składniki:
2 jajka
1 łyżka mleka
4 białe szparagi
4 pomidorki koktajlowe
1 łyżka konserwowego groszku (lub mrożonego)
1 łyżka masła
sól
pieprz
oregano

Szparagi myjemy, obieramy, kroimy na mniejsze kawałki, a następnie sparzamy we wrzątku.Pomidorki myjemy i przez krótką chwilę sparzamy, po czym ściągamy z nich skórkę (trzeba to zrobić bardzo delikatnie, by się nie rozpadły - można zostawić pomidorki w skórce, ja wolę bez) i kroimy na połówki.
Jajka wbijamy do miski, dodajemy mleko, sól i pieprz. Przez chwilę ubijamy. 
Na patelni rozgrzewamy masło, a następnie wylewamy masę jajeczną i przykrywamy pokrywką.
Kiedy spód omletu zacznie się ścinać, układamy na nim szparagi, pomidorki oraz groszek, posypujemy odrobiną oregano i ponownie przykrywamy pokrywką. Kiedy masa jajeczna się zetnie, ściągamy z ognia i gotowe.
Smacznego!


wtorek, 14 kwietnia 2015

Tort bezowy - Pavlova

Zawsze uwielbiałam bezy, jednak obawiałam się zawsze spróbować jej upiec. A bo to skomplikowane, a bo się zawali, itp. Spróbowałam raz - kompletna klapa wyszła, beza padła, a wraz z nią wszystkie moje chęci. Po paru miesiącach spróbowałam kolejny raz, jednak byłam bardziej przygotowana i się udało. Polecam ten post ze strony Moje wypieki - po tej lekturze beza musi się udać. Zachęcam wszystkich do spróbowania, bo efekt końcowy nie tylko cieszy oko, ale sprawia, że podniebienie rozpływa się w rozkoszy.

Składniki na bezę:
8 białek
400 g cukru
2 małe łyżeczki octu winnego
2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej
szczypta soli

Składniki na masę:
300 ml śmietanki 36%
250 g serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru

Dodatkowo:
300 g truskawek
100 g malin
100 g jagód
1 granat

Blachę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Rysujemy na niej duży okręg i średnicy dużego talerza.
Piekarnik nagrzewamy do 180ºC.
Do miski wbijamy białka jaj, dodajemy szczyptę soli i ubijamy na sztywną pianę. Następnie stopniowo za pomocą łyżki dodajemy cukier CAŁY CZAS UBIJAJĄC pianę. Ubijamy do momentu połączenia się całego cukru, aż piana będzie sztywna i błyszcząca - może to potrwać parę minut. Kolejno dodajemy ocet i mąkę ziemniaczaną i szybko miksujemy.
2/3 masy bezowej wykładamy na papierze do pieczenia, wyrównujemy łyżką wzdłuż okręgu oraz wyciągamy boki ku górze. Pozostałą część masy bezowej przekładamy do rękawa cukierniczego i za pomocą gwieździstej końcówki dekorujemy boki bezy esami floresami.
Tak przygotowaną bezę wstawiam do rozgrzanego piekarnika. Po 5 minutach zmniejszamy temperaturę do 120ºC i pieczemy przez  90 minut. Beza się zarumieni, może również lekko popękać. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy lekko drzwiczki piekarnika i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia na kilka godzin.
Kiedy mamy już wystudzoną bezę przygotowujemy krem.
Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem na gładką masę, dodajemy następnie serek mascarpone i miksujemy do połączenia się składników.
Owoce myjemy i osuszamy. Truskawki kroimy na mniejsze części, a z granatu wydrążamy pestki.
Bezę układamy na paterze, na środek przekładamy delikatnie całą masę śmietankową (uważamy by nam beza nie popękała), na następnie dekorujemy owocami.
Smacznego!

czwartek, 26 marca 2015

Brownie z krówkami

Kolejna odsłona brownie - to ciasto nigdy mi się nie znudzi, jest bardzo czekoladowe, szybkie, łatwe i można je modyfikować poprzez dodanie owoców, masy serowej czy jak w tym przypadku krówek.

Składniki:
120 g masła
170 g gorzkiej czekolady
140 g mąki
3 jaja
2 łyżki kakao
1 szklanka cukru
cukier z prawdziwą wanilią
150 g krówek

Rozgrzewamy piekarnik do 180C.
Czekoladę rozpuszczamy z masłem w kąpieli wodnej, następnie odstawiamy na chwilę do przestudzenia.
Jajka ubijamy z cukrem oraz wanilią na gładką masę, po czym dolewamy rozpuszczoną czekoladę i mieszamy. Do masy przesiewamy mąką oraz kakao i mieszamy.
Wylewamy ciasto na prostokątną blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Krówki kroimy na mniejsze kawałki i rozrzucamy je na cieście. Tak przygotowane ciasto wkładamy do piekarnika na 20 minut.
Smacznego!

środa, 11 marca 2015

Koktajl owocowy - bomba witamin

Niedawno dostałam od przyjaciół piękne słoiczki z rurkami, przeznaczone na koktajle i smoothie. Wcześniej jak przygotowywałam sobie owoce przekąski do picia, serwowałam jej w wysokich szklankach, ale teraz mam coś dużo lepszego. Jeszcze raz dziękuję bardzo Bodziom :*

Składniki:
1 jabłko
1 banan
1 kiwi
3 truskawki (mogą być mrożone)

Jabłko i truskawki myjemy. Banana i kiwi obieramy ze skórki. Jabłko kroimy na 4 części i usuwamy gniazdko nasienne. Wszystkie owoce wkładamy do wysokiego naczynia i blendujemy na gładko. Przelewamy do naczynia i rozkoszujemy się smakiem :)
Wielki Post 2015

wtorek, 3 marca 2015

Śniadanie - tosty we włoskim stylu

Jestem ostatnio bardzo zalatana i szczerze powiedziawszy po raz kolejny mam bardzo mało czasu na blogowanie :( Marzy mi się wolny weekend, podczas którego przygotuję jakiej fajne danie obiadowe, ale póki co się na to nie zanosi. Żeby nie pozostawiać bloga bez wpisów, postaram się choć kilka prostych i szybkich przepisów wrzucić w ciągu miesiąca.
A dziś kolejna propozycja śniadaniowa :)

Składniki:
1 mały ciabatty chleb
szynka parmeńska
roszponka
mozzarella kuleczki
pomidor
sos balsamiczny
oliwa
ząbek czosnku

Chleb kroimy w kroki, smarujemy je odrobiną oliwy i nacieramy przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Zapiekamy w piekarniku lub na grillu elektrycznym prze chwilę.
Tosty układamy na talerzu. Na każdym kładziemy plaster szynki parmeńskiej, następnie roszponkę, mozzarellę i na wierzchu plaster pomidora. Skrapiamy odrobiną sosu balsamicznego i gotowe.
Smacznego!

piątek, 20 lutego 2015

Miodownik z masą budyniową i orzechami w karmelu

Jest to ulubione ciasto mojego męża - zaraz po cieście z rodzynkami. Mógłby sam zjeść całą blachę i nie podzielić się z nikim ani kawałeczkiem. I się wcale nie dziwie - ciasto jest przepyszne, smaki idealnie się komponują. Słodki karmel i masa kajmakowa z kwaśnawym dżemem z czarnej porzeczki i do tego jeszcze masa budyniowa. Pychota!

Składniki na ciasto:
5 jajek
1/2 szklanki miodu
1/4 szklanki brązowego cukru
3,5 szklanki mąki
1 szklanka wystudzonej herbaty
2/3 szklanki oleju
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól

Składniki na masę budyniową:
750 ml mleka
2 budynie śmietankowe
200 g masła

Składniki na orzechowy karmel:
200 g orzechów włoskich
100 g migdałów
100 g masła
1/4 szklanki cukru
2 łyżki miodu

Dodatkowo:
1 słoik dżemu z czarnej porzeczki
1 puszka masy kajmakowej

Nastawiamy piekarnik na 170C.
Żółtka oddzielamy od białek. Dodajemy do żółtek cukier i ucieramy. Następnie wlewamy herbatę, dodajemy miód, przesianą mąkę z sodą oraz proszkiem do pieczenia i miksujemy do uzyskania gładkiej masy. Dodajemy olej i ponownie miksujemy. 
Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę, a następnie dodajemy delikatnie do ciasta i mieszamy. Masę wylewamy na blachę o wymiarach około 30×38 cm wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy 30 minut, po czym wyciągamy i zostawiamy do przestudzenia.
Przygotowujemy budyń. Z 750 ml mleka odlewamy niecałą szklankę, wsypujemy do niej budynie i mieszamy. Resztę mleka wlewamy do małego garnka i zagotowujemy. Gdy mleko się zagotuje wlewamy do niego budyń ze szklanki i mieszamy cały czas, by nie powstały nam gródki. Odstawiamy następnie do przestudzenia.Kiedy już wystygnie, ucieramy masło i dodajemy do niego małymi porcjami budyń aż do uzyskania masy.
Przygotowujemy karmel z orzechami. Masło, miód i cukier rozpuszczamy w rondelku, a następnie dodajemy do niego orzechy oraz migdały i gotujemy na małym ogniu, aż karmel będzie gęsty.
Kroimy ciasto wzdłuż. Smarujemy pierwszy blat ciasta dżemem z czarnej porzeczki, a następnie wykładamy na nim całą masę budyniową. Przykrywamy drugim blatem, smarujemy go masą kajmakową i wykładamy na wierzch orzechy i migdały w karmelu. Ciasto przechowujemy w lodówce.
Smacznego!

środa, 11 lutego 2015

Sałatka z tortellini i selerem


Od bardzo długiego czasu najpopularniejszym wpisem na blogu jest sałatka z tortellini. W związku z tym postanowiłam zrobić kolejną. Tym razem połączyłam sałatkę z selera z tortellini. Sałatka jest szybka, prosta i smaczna. Polecam!

Składniki:
1 opakowanie tortellini ze szpinakiem i ricottą
1 słoik selera wybornego
1 puszka kukurydzy
1 duża papryka
100 g sera żółtego
150 g wędliny
majonez
sól, pieprz

Do miski wrzucamy pierożki tortellini, odsączony seler i kukurydzę. Paprykę myjemy, osuszamy i kroimy w drobną kostkę, po czym dodajemy do sałatki.
Ser i wędlinę kroimy w kostkę i wrzucamy do warzyw. Dodajemy 2 łyżki majonezu, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy wszystko i gotowe.
Smacznego!

piątek, 6 lutego 2015

Ciasto z musem truskawkowym - pychota!

Dziś prezentuję przepyszne ciasto z musem truskawkowym wg przepisu z bloga  Kwestia Smaku "Kostka wiosenna". Robiłam to ciasto 2 razy, za każdym znikało zdecydowanie za szybko :) Gorąco polecam!

Składniki na biszkopt:
4 jajka
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej

Składniki na mus truskawkowy:
500 g mrożonych truskawek
1 laska wanilii
1 łyżka żelatyny
400 g śmietanki 36%
100 g śmiatanki 30%
5 łyżek cukru pudru

Dodatkowo:
1 dżem truskawkowy
50 g białek czekolady
1 łyżka oleju

Nastawiamy piekarnik na 170C.
Ubić białka jaj na sztywna pianę. Dodać do nich cukier i ponownie ubijać, aż piana ponownie będzie sztywna. Dodajemy żółtka i miksujemy przez chwilę. Następnie do masy dodajemy przesiane mąki i delikatnie mieszamy wszystkie składniki.
Przelewamy ciasto do wysmarowanej masłem formy o wymiarach 20x30 cm.
Pieczemy 20 minut do testu suchego patyczka. Upieczone ciasto wyciągamy z piekarnika i szostawiamy do przestudzenia.
Truskawki odmrażamy, miksujemy blenderem, a następnie przecieramy przez sitko, pozbywając się pestek. Do truskawek dodajemy ziarenka z laski wanilii.
Żelatynę namaczamy w 4 łyżkach wody (około 10 minut), a następnie rozpuszczamy delikatnie podgrzewając i mieszając. Dodajemy kilka łyżek zmiksowanych truskawek i dokładnie mieszamy.  Następnie przelewamy żelatynę do reszty musu truskawkowego i ponownie mieszamy.
Obydwie śmietanki ubijamy z cukrem pudrem na sztywny krem. Dodajemy przetarte truskawki i miksujemy.
Ostudzony biszkopt smarujemy dżemem, a następnie pokrywamy musem truskawkowym i wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny.
Białą czekoladę rozpuszczamy z dodatkiem oleju i polewamy po cieście przed podaniem.
Smacznego!

piątek, 23 stycznia 2015

Śniadanie- zapiekane kanapki z szynką, serem i musztardą

Kolejne śniadanie na blogu, nic nie poradzę - uwielbiam robić w weekendy wymyślne śniadania. Jakiś czas temu, nie pamiętam w jakiej gazecie codziennej był dodatek od LIDLa z przepisami na dania z ich pieczywem "Chrupiące z pieca" (przepisy te są też dostępne na ich stronie). Przeglądając tą małą książeczkę, kilka przepisów tak mi się spodobało, że stwierdziłam, że muszę je koniecznie wypróbować na śniadanie. I tak na pierwszy rzut idzie "Zapiekanka chlebowo-musztardowa z szynką". Mega pychota!

Składniki:
1 chleb pełnoziarnisty
150 g szynki gotowanej
50 g musztardy
70 g tartego sera żółtego
50 g tartej mozzarelli
3 jajka
50 ml mleka
sól, pieprz
1 łyżeczka słodkiej papryki
natka pietruszki

Nastawiamy piekarnik na 200C.
Chleb kroimy na kromki, a następnie każdą z nich smarujemy z jednej strony cienką warstwą musztardy. Szynkę kroimy w paseczki. Naczynie żaroodporne smarujemy cienką warstwą masła, a następnie układanie na niej 1/3 porcji chleba musztardą do góry. Na chlebie układamy 1/2 porcji pokrojonej szynki oraz 1/3 porcji startych serów. Przykrywamy kolejną porcja kromek chleba i powtarzamy czynność z szynką i serem. Na wierzch układamy ostatnią porcję kromek chleba, tym razem musztarda do dołu.
W miseczce mieszamy jajka, mleko, natkę pietruszki oraz przyprawy. Zalewamy kanapki masą jajeczną, po czym posypujemy całość resztą startych serów.
Wstawiamy do piekarnika na 30 minut.
Smacznego!


czwartek, 15 stycznia 2015

Tort ferrero rocher

Poszukując inspiracji na tort urodzinowy dla męża przeglądałam portal zmiksowani.pl . Chciałam upiec tort orzechowy, ale dokładnie nie byłam pewna jaki. I wtedy natrafiłam na kilka przepisów na tort ferrero rocher. Jak je zobaczyłam, stwierdziłam, że muszę taki zrobić. I to było to! Tort jest przepyszny, nie za słodki, wilgotny, czekoladowo-orzechowy. 

Składniki na biszkopt:
7 jajek
1/2 szklanki cukru
1,5 szklanki zmielonych orzechów
1/2 szklanki posiekanych migdałów
3 czubate łyżki mąki pszennej
3 łyżki kakao
 3 łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na krem czekoladowy:
250 g masła
200 g gorzkiej czekolady
4 łyżki nutelli
1 szklanka pokruszonych wafelków orzechowych ( takich bez polewy czekoladowej )

Dodatkowo:
1 szklanka posiekanych migdałów
1 szklanka zmielonych orzechów
8 kulek ferrero rocher (lub podobnych)
100 ml rum

Nastawiamy piekarnik na 180C.
Mąkę przesiewamy razem z kakao oraz proszkiem do pieczenia. Następnie dodajemy do nich  zmielone orzechy i posiekane migdały i mieszamy.
Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę, po czym dalej ubijając dodajemy powoli cukier. Kiedy dodamy cały cukier, a piana będzie sztywna, wlewamy żółtka i przez parę sekund miksujemy. Do piany dodajemy powoli suche składniki i za pomocą łyżki delikatnie łączymy wszystkie składniki ze sobą. Przekładamy masę do okrągłej tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do nagrzanego piekarnika na 40 minut. Po tym czasie robimy test suchego patyczka i jeśli ciasto jest upieczone wyciągamy je do przestudzenia.
Przygotowujemy masę czekoladową.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i zostawiamy do wystudzenia. Masło powinno mieć temperaturę pokojową. Miksujemy je na gładką masę, po czym dodajemy powoli ostudzoną czekoladę oraz nutellę. Miksujemy aż wszystkie składniki się połączą.
Biszkopt kroimy na 3 krążki. Układamy pierwszy z nich na paterze i nasączamy go połową rumu (możemy rum rozcieńczyć wodą). Smarujemy biszkopt 1/3 masy czekoladowej. Następnie oprószamy masę połową pokruszonych wafelków. Przykrywamy drugim krążkiem biszkopta i lekko dociskamy. Powtarzamy czynność z rumem, masą i wafelkami. Przykrywamy trzecim krążkiem, dociskamy i smarujemy wierzch oraz boki pozostałą masą.
Boki tortu dekorujemy zmiksowanymi orzechami. Wierzch, przy krawędzi obsypujemy posiekanymi migdałami oraz dekorujemy kulkami ferrero. 
Smacznego!




piątek, 9 stycznia 2015

Sałatka z selerem

Pierwszy post 2015 roku chcę rozpocząć śniadaniem, a w zamiarze mam zakończyć ten rok postem z kolacją. Nie jest to typowy przepis na śniadanie, tylko na sałatkę z selera. Niestety nie zdążyłam na tyle szybko zrobić zdjęcia i z sałatki została tak mała porcja, że jedyna stylizacja na nią jaka wchodziła w grę była śniadaniowa. Ale to może być dla Was gwarancją, że ta sałatka jest PRZEPYSZNA :)

Składniki:
1 słoik selera konserwowego
1 puszka kukurydzy
1/2 puszki ananasa w kawałkach
100 g wędliny w kawałku
100 g sera żółtego w kawałku
2 łyżki majonezu
sól, pieprz

Seler odcedzamy z zalewy i wrzucamy do miski. To samo robimy z kukurydzą i ananasem. Wędlinę i ser kroimy w małą kosteczkę i wrzucamy do miski z warzywami. Dodajemy majonez, sól i pieprz i mieszamy wszystko dokładnie.
Smacznego!